Délka textu: Článek přečtete zhruba za 6 minut.
Česká republika se momentálně potýká se ztrátou jednoho z největších českých velikánů, Karla Gotta. Není překvapením, že se v den úmrtí Mistra vznesla mohutná vlna vlastenectví, která opět vyžaduje přejmenovávání historicky cenných a navštěvovaných míst v České republice právě po Karlu Gottovi. Mezi obzvláště oblíbená místa, která jsou poměrně frekventovaně přejmenovávána patří také pražské letiště. Ale právě zde bojovníci za přejmenování čehokoliv na cokoliv narazili. Podle letových dispečerů dělá časté přejmenování letiště bordel v leteckých řádech. Navíc přejmenování si zarezervoval na deset let dopředu Miloš Zeman a už se prakticky pouze čeká na to, až zaklepe bačkorami.
„Bylo by to prudce neefektivní“, vysvětlil nám dnes odpoledne ředitel marketingového oddělení Vojtěch Sikorski. „Na skladě už máme skoro rok tabule a nálepky s novým názvem Letiště Miloše Zemana a vlastně už jen čekáme, až starého pána přestane bavit srát půlku národa, a budeme moct sundat Václava Havla. A teď si vemte, že přejmenujete letiště po Karlu Gottovi a za týden zařve Miloš Zeman. Tohle je prostě neekonomické řešení a důrazně proti němu budu protestovat.“
Podobného názoru je koneckonců i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který poukazuje na to, že kancelář si zarezervovala přejmenování letiště z Václava Havla na Miloše Zemana a mezičlánek Karel Gott by celou smlouvu prakticky anuloval. Účastníci petice, která momentálně čítá přes 15.000 hlasů, se tak musí poohlédnout po jiných lokalitách. Předběžně přitom byly vyškrtnuty místa a objekty, které se pořadatelům petice zdály příliš málo významné k uchování památky Karla Gotta. Rozloučit se tak zřejmě můžeme s Lavičkou Karla Gotta. Stejně tak se zdála být málo památná například Karlova Gottova univerzita či Studánka Káji Gotta. K nechuti lékařů byl zamítnut i Lymfom Karla Gotta, který měl odkazovat na prodělanou rakovinu a mohl se stát symbolem úspěšně absolvované chemoterapie.
„Obratem jsme kontaktovali i památkáře v České republice“, svěřuje se pořadatel petice Jakub Čecháček. „Sice nám nepovolili přejmenovat Karlštejn na Gottenburg, ale zdá se, že jsme nakonec přece jen našli východisko v přejmenování méně významné památky. Musíme památkářům poděkovat, že nám v našem požadavku šli celkem na ruku a plně si uvědomují celosvětový dopad ztráty Mistra. Po společném jednání se nám nakonec podařilo usmlouvat přejmenování Karlova mostu na Most božského Káji.“
Památkáři se stejně jako pořadatelé petice domnívají, že zásah do jména bude natolik malý, že by neměl ohrozit případné návštěvníky aby tápali, kde památku najít. Projekt zároveň počítá s umístěním nové sochy Karla Gotta v nadživotní velikosti s podobenkou ze sedmdesátých let, kdy se vizuálně snažil přiblížit imperialistickému Elvisovi.
„Plánujeme slavnostní přejmenování na den národního smutku. Tedy ku příležitosti pohřbu Mistra“, uzavírá Čecháček. „Socha bude nějaký čas trvat, ale most… Most je symbol. Ten už tu několik set let stojí a teď bude všem připomínat Karla Gotta, který uměl lidi spojovat. Už jsme se dokonce dohodli s Českou filharmonií, že na slavností přejmenování zahrají Mistrovu oblíbenou Lady karneval. Jen ji zahrají pomalejí, aby se lépe hodila ke smuteční atmosféře. Předběžně jsme tuto staronovou skladbu pojmenovali Lady funeral.“
Na internet unikla remasterovaná verze v podání České filharmonie Lady funeral