Délka textu: Článek přečtete zhruba za 5 minut.
Rok se s rokem sešel a krom pohanských svátků nás čekají i ty, které nás dělají skutečnými vlastenci. Křesťany. A především Slovany. Velikonoce jsou v České republice jedny z nejvíce udržovaných tradic. Je to zároveň jediný svátek, kdy český vlastenec dostává v roce legální právo zmlátit svoji ženu, a nezůstat jen u ní. Zatímco zahraničí přirovnává tento zvyk k jakési formě očisty (kterou i zfilmovali), průměrně uvědomělému vlastenci musí být jasné, že nám západ prostě jen závidí nadčasovou myšlenku oslavy zrození první historicky prokázané zombie, Ježíše.
Na vznik této modly, která se stala prapůvodní myšlenku pro vznik mnoha postapokalyptických filmů a komiksů jsme se zeptali teologa a historika Jaroslava Svěceného. „Z dochovaných písemností je zřejmé, že výskyt první zombie byl datován již poměrně dávno, přesněji roku 33 našeho letopočtu. Ježíš byl v tomto případě zcela logicky takzvaným pacientem nula. A přestože tehdy nebyly zbraně na tak vyspělé úrovni, jako třeba dnes, dokázala se planeta nákaze ubránit. Z toho soudíme, že pokud by nastala zombie apokalypsa, pravděpodobně by se s nemrtvými dalo domluvit na nějakém kompromisu.
K něčemu podobnému ostatně došlo pravděpodobně i při zmrtvýchvstání Ježíše. Jen si to představte. Nechají vás viset na kříži, v končetinách hřeby a pak vás pro jistotu ještě probodnou a na týden zavřou do kobky. To jednomu prostě vyhládne. Přesto krom Ježíše historické prameny o nějaké vážnější epidemii mlčí. Ježíš se tedy do masakrování populace pravděpodobně nepustil. A přitom si Bible obvykle nenechá ujít žádnou příležitost, aby čtenáře postrašila nějakou tou povodní, padajícími žábami, nebo sarančaty. Tady nic. Ježíš prostě vstal z mrtvých, odvalil si kámen bránící vstupu do hrobky a odešel.“
Svěcený dále mluví o vývoji hororu, kde se příběh Ježíše stal oblíbenou předlohou pro masakrování zbytků populace. To je samozřejmé ale už smyšlená část historie. Namísto toho se předpokládá, že tehdejší Řím udělal s Ježíšem jakousi dohodu, díky které se zamezilo epidemii “nesmrti”. Trochu tomu nahrávalo že bylo jaro, v hnízdech byla všude vajíčka a králík byl v podstatě něco jako škodná… Víc to asi ani nebudeme rozvádět, ale že je králík symbol Velikonoc a když čokoládového králíčka vybalíte z alobalu a jíte ho od hlavy taky není náhoda.
„Je docela pravděpodobné, že před vyhlazením populace tak jak ji známe, nám tedy před dvěma tisíci lety dopomohl přemnožený králík. Co se potom s Ježíšem stalo, není vlastně úplně jasné. Prameny tvrdí, že se Ježíš rozplynul a odešel do nebe, což je, jak jistě tušíte, kravina. Jako pravděpodobné se jeví jeho deportace na ostrovy, které byly později známy jako Velikonoční. To by koneckonců i vysvětlovalo to, proč se na ostrovech nenachází prakticky žádný původní živočich. Absence stromů navíc naznačuje, že původní obyvatelé narychlo posekali co šlo, a na improvizovaných vorech utekli do bezpečí.“
Zmrtvýchvstání Ježíše je v každém případě tak silným okamžikem v historii planety Země, že si jej připomínáme každý rok. Je totiž pravděpodobné, že se podobná záležitost může dříve nebo později opakovat. Ostatně každý duchovní vám potvrdí, že soudný den se blíží!
Jediný skutečně vlastenecký eshop!