Délka textu: Článek přečtete zhruba za 4 minut.
Kantýna poslanecké sněmovny je trnem v oku mnoha lidem. Zejména těm, kteří do ní přístup nemají. Kantýna se tak stala mýtickým místem, kde jsou prodávány nejen exotické poživatiny nejrůznějších druhů, vůní a chutí, ale hlavně zde vzniká i poměrně výrazný schodek státního rozpočtu, neboť náklady na provoz jsou zhruba z poloviny dotovány státem.
Chodit a stravovat se v poslanecké kantýně se tak stalo jakousi výsadou a zaměstnaneckým benefitem, mezi které v poslední době v samoobslužném úseku spadá i máslo, které je možné pořídit až o dvě třetiny levněji než v klasickém obchodním řetězci pro koncové zákazníky.
Alespoň tolik se nám podařilo zjistit k fotografii, která byla tajně pořízena v poslanecké samoobsluze. Stejně jako v kantýně, i v samoobsluze platí přísný zákaz pořizování jakýchkoliv obrazových či zvukových záznamů. Zdroj si tedy zcela pochopitelně nepřeje být jmenován.
Celé to ovšem zapadá do mozaiky k již dříve zjištěným skutečnostem, ze kterých je zřejmé, že si politici na úkor pracujícího lidu vůbec nežijí špatně, a někteří se do práce dokonce i těší. Aby také ne, když je na oběd čeká například gulášek se šesti za třicet šest, nebo vídeňský řízek za čtyřicet korun. A je libo nějaký aperitiv? Panák rumu vás vyjde na deset korun. Není divu, že se třeba takový Kalousek drží v politice tak dlouho. A aby těch náhod nebylo málo, není náhodou, že za poslaneckou kantýnu může zrovna Kalousek, jako ostatně za mnoho věcí v České republice, které nám lezou na nervy.
Požádali jsme pana Kalouska, aby se nám vyjádřil k pořízené fotografii a vysvětlil nám jak to, že je máslo v poslanecké samoobsluze tak extrémně levné, přestože ve zbytku republiky se začíná kostka másla vyvažovat zlatem. Dostalo se nám tradiční vyhýbavé a nicneříkající odpovědi.
„Politici tvrdě pracují a rozhodují o našich osudech mnohdy i do hluboké noci. Nestihli by se proto zastavit v běžných samoobsluhách alespoň pro základní potraviny, které jim manželky nakázaly koupit, až se budou vracet domů z práce. Poslanecká kantýna se tak stala nejen oblíbeným místem pro společné stravování, ale samoobslužný úsek pomáhá splnit i tyto základní manželské povinnosti, jako třeba koupit mléko, chleba a máslo. A že je to o pár korun levnější? Přece nebudeme závidět ty drobné někomu, kdo za vás buduje stát a pečuje o váš blahobyt!“
Přístup do poslanecké kantýny a samoobslužného úseku je přísně střežen a omezen na pověřené osoby s prověrkou nebo politickým mandátem. Zdroj, který nám poskytnul fotografii nicméně prozradil, že je možné uplatnit vrátného nebo uklízečky, kteří mají coby zaměstnanci do kantýny taktéž přístup. S drobnou úplatnou se tedy ke kvalitnímu a levnému máslu může dostat i běžný smrtelník!