Délka textu: Článek přečtete zhruba za 6 minut.
Rozhodnutí ministra zdravotnictví Kena Vojtěcha, které navíc posvětil i nejlepší premiér České republiky Andrej Bureš se konečně stává realitou. Jak jsme vás informovali již během tohoto týdne, každý, kdo se vrátí z Itálie by měl absolvovat povinnou karanténu. Zaměstnavatel by přitom měl umožnit svému zaměstnanci pracovat z domu. Jako první vlaštovka se ukázal obchodní řetězec LIDL. Ten umožnil své zaměstnankyni Aleně Vykoupilové (58 let) pracovat z domu. Alena tak podobu následujících 14 dnů bude pracovat jako pokladní v improvizovaném minimarketu.
„Je to důkaz toho, že když je vůle, jde udělat vše,“ sdělil během exklusivního rozhovoru ministr zdravotnictví Ken Vojtěch. Ten je sice právoplatným členem Burešovy vlády odborníků, ale Vojtěch se specializuje na falešný zpěv, což dokázal i během soutěže Česko hledá Superstar v roce 2005. Odborník na zdravotnictví bohužel moc není, kvůli čemuž je poměrně často konfrontován oponenty, kteří neváhají, aby mu pod nohy strčili klacek. Tím posledním klackem bylo řešení karantény, kdy by cestovatel z Itálie měl sice zůstat doma, ale zaměstnavatel by měl taktéž zajistit možnost home office. Ten je ovšem vhodný pouze pro část populace. Zaměstnání, která si vyžadují kontakt s dalšími lidmi na denní bázi proto působily určité rozpaky. „Paní Alena je přesně ten případ, o kterém odpůrci tvrdili, že je neřešitelný. A vidíte? V tomto případě zaměstnavatel skutečně udělal maximum pro to, aby práci z domova realizoval.“
Nadšená je i Alena, která si takto nemusí plýtvat dovolenou, ani pobírat nemocenskou. „Lyžovačku v Itálii jsem dostala k Vánocům od syna. *kucky* Celá situace se vyhrotila poté *pšík*, co se v České republice objevili první nakažení koronavirem *smrk*. Ale to jsem ještě sledovala z televizní *hepší* obrazovky v severní Itálii. Až když jsem se vracela zpět, pochopila jsem, jak vážná situace skutečně je.“ Paní Alena samozřejmě chápe, že je určitým rizikem, a do práce by proto během následujících dnů rozhodně chodit neměla, aby někoho nenakazila.“
„Naše zaměstnankyně je naštěstí natolik uvědomělá, že při prvních zmínkách o nákaze v Evropě vykoupila paletu toaletního papíru a těstovin. Podobně si počínala i v případě lančmítů, hotových omáček, či jiných trvanlivých potravin,“ vysvětluje mluvčí společnosti LIDL Klára Prodaná. „Alena Vykoupilová má díky zaměstnanecké kartičce slevu na zboží. Vykoupilová tedy neváhala a vykoupila většinu základního zboží,“ vysvětluje Prodaná. „Ze začátku jsme to brali ze strany Aleny jako nefér jednání, než jsme to ale stihli řešit, Alena odcestovala na dovolenou. Teď, když se vrátila, je vlastně fajn, že si udělala centrální sklad u sebe doma,“ uzavírá Prodaná.
„*Ehm* A semka, semka si sednu, abych nemusela vstávat od kasy a mohla prodávat celý den,“ ukazuje nám paní Alena toaletu ve třetím patře panelového domu. Ve dřevotřískových dveřích je vyříznuté okno a přišroubovaná EET pokladna. „Byt jsme pochopitelně zařídili tak *pšík*, aby byl věrnou imitací skutečného obchodu. V koupelně naleznete sprchové gely *kucky*, šampony a pěny do koupele. U kuchyňského koutu *hepšík* potom konzervy, paštiky, mouku, těstoviny a balenou vodu. A kdyby někdo potřeboval toaletní papír, tak pro ten se jen takhle otočím, a podám ho zákazníkovi od kasy,“ ukazuje Alena, která se mezitím posadila na mísu, a čeká na první návštěvníky minimarketu.
Alena se na příštích čtrnáct dní vesměs těší. Podle jejich slov to bude zase něco nového. Bere to ale pozitivně. Podle prognóz je koronavirus na ústupu, a má tak alespoň možnost zbavit se nakoupených zásob, aby bylo v bytě 3+1 KK zase k hnutí. Ministr zdravotnictví Vojtěch očekává, že podobně bude moci vykonávat svoji práci z domova v podstatě každý. Už na dnešní večer je například naplánovaná transplantace srdce na kuchyňském stole, kterou kvůli karanténě provede chirurg Jaroslav Bezcitný u sebe doma. Aby nenakazil své kolegy, obejde se bez zbytku lékařského týmu a pacient bez anestezie.